HAZIRLIK MAÇLARI

18 Haziran 2017 Pazar

Dart'ta tarihi başarı

Dart'ta tarihi başarı
11-16 Haziran tarihleri arasında İtalya'nın Caorle şehrinde yapılan Elektronik Dart Avrupa Şampiyonasında, takım yarışmalarında genç milli takımımız ikinci olurken, ferdi yarışmalarda ise 6 kategorinin 5'inde final oynayıp 5 gümüş madalya kazanan Dart milli takımımız tarihi bir başarıya imza attı. Kadınlar kategorisinde gümüş madalya kazanan Emine Dursun, ülkemize büyükler kategorisinde ilk madalya kazandıran sporcu olarak da ismini tarihe yazdırdı. 


Şampiyonada takımlar yarışmasında Genç Milli Takımımız (Emine Dursun, Melisa Mukaddes Doğan, Oğuzhan Kaya, Erdem Bütüner, Fahrettin Berat Işıldak, Mustafa Candemir) büyük bir başarı sergileyerek, finale yükseldi. Finalde Rusya ile son sete kadar başa baş bir mücadele ortaya koyan milli takım, 9-7 mağlup olunca şampiyonayı ikinci sırada tamamladı. Takımlar yarışmalarında erkek takımımız şampiyonada 13. sırada yer alırken, kadın milli takımımız ise 9. sırada yer aldı. 

Şampiyonanın son gününde 6 ayrı kategoride bireysel Avrupa Şampiyonaları düzenlendi. 6 kategorinin 5'inde Türk sporcular finallere kalarak tüm dikkatleri üzerinde topladı, ancak sporcularımızın tamamı oynadıkları finallerde başarılı olamayarak gümüş madalya elde etti. Kadınlar kategorisinde ilk kez bir Türk sporcu derece elde etti. Emine Dursun genç yaşına rağmen kadınlarda final oynayarak büyük bir takdir topladı. Finalde İsviçreli rakibine kaybeden sporcumuz gümüş madalya elde ederek, ülkemize bu kategorideki ilk madalyayı kazandırmış oldu. 

Genç kadınlarda Macar rakibi ile final oynayan Melisa Mukaddes Doğan, rakibi karşısında 2-0 öne geçtiği final maçını 3-2 kaybederek gümüş madalyada kaldı. Genç erkeklerde yarışan başarılı sporcumuz Oğuzhan Kaya ise finalde Çek rakibine 3-1 kaybederek gümüş madalya kazandı. Yıldız kızlarda ülkemizi finale taşıyan sporcumuz yarı finalde bir diğer milli sporcumuz Pelin Kösten'i mağlup eden Sudenaz Aydın oldu. Finalde Rus rakibine 3-2 kaybeden Sudenaz gümüş madalya kazanırken, Pelin ise bronz madalyanın sahibi oldu. Yıldız erkeklerde final oynayan sporcumuz Serdar Kuzkun oldu. Serdar da finalde Rus rakibine 3-1 kaybederek gümüş madalya kazandı. 

Büyükler kategorisinde yarışan milli sporcularımız, çiftlerde ve karma üçlü takımlarda ilk 16 içerisine girerek dikkatleri çekmeyi başardı. 140 takımın yarıştığı üçlü karma takımlar Avrupa Şampiyonasında milli takımımız (Emine Dursun, Mürsel Yavuz, Ümit Uygunsözlü) 9. sırada yer aldı. 

Ayrıca şampiyona esnasında oynanan açık turnuvalarda, genç kızlarda Emine Dursun altın, yıldız kızlarda Sudenaz Aydın altın, Pelin Kösten bronz, genç erkeklerde ise Oğuzhan Kaya bronz madalya elde etti. 

"Okul sporlarının meyveleri"
Şampiyonayı değerlendiren Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu Başkan Vekili Doç. Dr. Mutlu Türkmen, "İtalya'da çok büyük bir başarı elde ettik. Genç sporcularımız Dart ülkelerine ders verdi. 6 kategorinin 5'inde final oynayan sporcularımızın başarısını herkes konuştu. Bu başarının arkasındaki asıl faktör, Dart sporunun okul sporlarında yer almasıdır. Bu konuda gençlerimizin önünü açan yöneticilerimize şükranlarımızı sunuyorum"dedi. 

Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Uyarı:

Bu site Adg Amatörün Dünyası'na ait olup, yine onun tarafından işletilmektedir ve içerdiği görseller (metin pencereleri, grafikler, fotoğraflar, logolar, markalar vb.) uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Kod ve yazılım da dahil olmak üzere, Adg Amatörün Dünyası'ında animasyon, fotoğraf, grafik, makale, yazı ve dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz, değiştirilemez, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayımlanamaz, başka bir bilgisayara yüklenemez, postalanamaz, iletilemez ya da dağıtılamaz.
Telif ve mülkiyet hakları saklı kalmak koşuluyla, kişisel ve ticari olmayan kullanım amaçlarıyla bu sitenin olanaklarından yararlanılabilir.