HAZIRLIK MAÇLARI

28 Mayıs 2017 Pazar

Altyapı futbolcusuna topa kafa vurmak yasaklanıyor!

Altyapı futbolcusuna topa kafa vurmak yasaklanıyor!
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) adına, yönetim kurulu üyesi ve basın sözcüsü Prof. Dr. Mete Düren'in katılacağı UEFA Tıbbi Kurul toplantısı yarın İsviçre'de başlayacak. Toplantıda flaş bir kararın alınması da gündemde.

UEFA'ya bağlı ülkelerden tıp mensuplarının katılımıyla Nyon kentinde iki gün sürecek toplantının ana gündem maddesinin, "Kronik Travmatik Ensefalopati" hastalığı olduğu bildirildi.
Prof. Dr. Mete Düren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kronik Travmatik Ensefalopati'nin, genellikle beynin uzun süre tekrarlayan darbelere maruz kalmasıyla oluştuğunu aktardı.
Bu hastalığın ilk olarak boksörlerde görüldüğünü anlatan Düren, şunları kaydetti:
"Önce dalgınlık, daha sonra hafıza kaybı ve yaş ilerledikçe bunama şeklinde ortaya çıkıyor. ABD Futbol Federasyonu, son yıllarda orta yaş grubu eski futbolcularda da tespit edilmesi üzerine, yapılan bilimsel çalışmalara dayanarak, 6-13 yaş çocuk futbolu takımlarının antrenmanlardan kafa ile topa vurmayı kaldırdığını açıkladı. UEFA Tıbbi Kurulu, kendi bünyesinde bununla ilgili bir araştırma komitesi kurarak, bağlı ülkelerden, çocuk futbolunda bulunacak sonuçların kurula iletilmesini istedi. TFF olarak biz de 6-13 yaş çocuk futbolu sonuçlarını, başka sporları yapan çocuklarınkilerle karşılaştırarak araştırmaya dahil olacağız. Sonuçlar ortaya çıktığında ABD de olduğu gibi çocukların antrenmanlarından kafa topu çalışmalarının kaldırılması gündeme gelebilir." 

Kaynak : AA

Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Uyarı:

Bu site Adg Amatörün Dünyası'na ait olup, yine onun tarafından işletilmektedir ve içerdiği görseller (metin pencereleri, grafikler, fotoğraflar, logolar, markalar vb.) uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Kod ve yazılım da dahil olmak üzere, Adg Amatörün Dünyası'ında animasyon, fotoğraf, grafik, makale, yazı ve dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz, değiştirilemez, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayımlanamaz, başka bir bilgisayara yüklenemez, postalanamaz, iletilemez ya da dağıtılamaz.
Telif ve mülkiyet hakları saklı kalmak koşuluyla, kişisel ve ticari olmayan kullanım amaçlarıyla bu sitenin olanaklarından yararlanılabilir.