HAZIRLIK MAÇLARI

25 Nisan 2017 Salı

Eskrimde kızlarımızdan büyük zafer

Eskrimde kızlarımızdan büyük zafer
Eskrimin altın kızlarından 94 yıllık tarihi zafer
Türk eskriminde yeni bir tarih yazıldı. U23 Eskrim Avrupa Şampiyonasında bayan kılıç takımız, eskrimin devleri kabul edilen ülkeleri tek tek eleyerek Avrupa Şampiyonu oldu
Belarus’un başkenti Minsk kentinde düzenlenen U23 Eskrim Avrupa Şampiyonasında bugün ülkemiz adına tarihi bir başarı elde edildi. Bayan kılıç takımımız, 94 yıllık eskrim tarihimizdeki ilk Avrupa Şampiyonluğunu elde etti.


Tablo 8’de Rusya ile karşılaşan takımımız, bir ara 40-30 geriye düştüğü maçın kalan kısmında rakibine sadece iki sayı verdi. Kızlarımız üst üste 15 sayı alarak bayan kılıçta ekol ülkelerden Rusya’yı 45-42 yenip yarı finale yükseldi.

Yarı finalde ev sahibi Belarus’u 45-40 yenen bayan kılıç takımımız, finalde eskrimin beşiği kabul edilen Fransa’yı 45-38 mağlup ederek takım müsabakalarında tarihimizdeki ilk Avrupa Şampiyonluğunu ülkemize kazandırdı.

Melis Sarıçam, Deniz Selin Üstündağ, Iryna Shcukla ve Fatma Zehra Köse'den oluşan bayan kılıç milli takımımız elde ettiği bu şampiyonlukla Türk eskrim tarihine de adını altın harflerle yazdırdı.

Aynı şampiyonada, erkek ferdi kılıç kategorisinde de Enver Yıldırım, ülkemize dün bronz madalya kazandırmıştı.

2017 yılına fırtına gibi giren Türk eskrimi, İbrahim Ahmed Acar’ın geçtiğimiz ay kazandığı Avrupa ve Dünya şampiyonluğunun ardından U23 Avrupa Şampiyonasında bayan kılıçta elde ettiği altın madalya ve ferdi erkek kılıçta Enver Yıldırım’ın kazandığı madalyalarla bu yıl madalya sayısını 4’e yükseltti.

Türkiye Eskrim Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Murat Atalı, “Önce İbrahim, sonra Enver şimdi de bayan kılıç takımımız. Bu Avrupa Şampiyonluğu ve diğer madalyalarımız bize çok şey anlatıyor. Bu anlamlı başarılara kolay ulaşmadık bundan sonra kolay kolay da bu seviyeyi kaybetmeyeceğiz inşallah. Türk sporuna ve ülkemize hayırlı olsun” diye konuştu.

Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Uyarı:

Bu site Adg Amatörün Dünyası'na ait olup, yine onun tarafından işletilmektedir ve içerdiği görseller (metin pencereleri, grafikler, fotoğraflar, logolar, markalar vb.) uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Kod ve yazılım da dahil olmak üzere, Adg Amatörün Dünyası'ında animasyon, fotoğraf, grafik, makale, yazı ve dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz, değiştirilemez, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayımlanamaz, başka bir bilgisayara yüklenemez, postalanamaz, iletilemez ya da dağıtılamaz.
Telif ve mülkiyet hakları saklı kalmak koşuluyla, kişisel ve ticari olmayan kullanım amaçlarıyla bu sitenin olanaklarından yararlanılabilir.