HAZIRLIK MAÇLARI

21 Mart 2017 Salı

İstanbul'da 27 Maç Güvenlik Gerekçesi İle Oynatılmadı.


İstanbul'da 27 Maç Güvenlik Gerekçesi İle Oynatılmadı.
Cumartesi günü hakemlere ve saha komiserlerine karşı yaşanan sözlü ve fiziki saldırılar sonrasında İstanbul İl Hakem Kurulu'nun aldığı kararla talimatlara uygun olmayan müsabakalar oynatılmadı.
Müsabakaları oynatmak için görev yerlerine giden hakemler güvenlik güçleri gelmeden maçları başlatmayacaklarını söyleyince her sahaya güvenlik birimleri çağrıldı. Buna rağmen güvenlik güçlerinin gelmediği 2. Amatör Lig A takım kategorisinden 3,   U19 1. liginden 6 ,   U16 A liginden 4,  U16 B liginden 7,   ve U13 liginden 7 müsabaka olmak üzere toplamda 27 müsabaka oynatılmadı. Bunlardan Şirintepespor ile Yeni Ufukspor takımları arasında oynanan U16 B ligi müsabakası karşıulaşmanın 20. dakikasından sonra güvenlik güçlerinin görev yerini terk etmesi ve ısrarlı çağrılmalarına rağmen gelmemeleri üzerine ikinci yarısı oynanmadan tehir edildi.

Sezon başından bu yana bazı kulüp yöneticileri, futbolcular ve taraftarlar tarafından hakemlerimize yönelik sözlü ve fiziki saldırılar zaman zaman gerek bizim gerekse diğer yazılı ve basılı yayın organları aracılığı ile gündem yaratmıştı. Ancak son hafta içinde bu saldırıların dozunu arttırarak belirgin bir şekilde artması ve artık hakemlerimizin ve saha komiserlerimizin can güvenliklerinden endişe edecek hale gelmesi ile İstanbul İHK bir karar alarak geçtiğimiz Pazar günü oynanacak olan spor müsabakalarında futbol oyun talimatlarına uyulmadığı taktirde müsabakaları oynatmayacaklarını açıkladılar. 

Geçtiğimiz haftalarda Yeşilköyspor ile İstanbul spor arasında oynanan müsabakada Yeşilköy Spor'lu futbolcunun hakem Sezer Yalçın'a sahada yumruk atması gündeme damgasını vururken, bu hafta sonunda da farklı sahalarda yaşanan sözlü ve fiziki saldırılar İstanbul İl Hakem Kurulu'nu harekete geçirdi. Kurul adına bir açıklama yapan Başkan Aydın Kankaş "Futbol tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de çok izlenen ve aktif olarak yapılan bir spor, ancak bunun bir oyun, spor yapmak için bir araç olduğununda unutulmaması lazım. Sizin de bildiğiniz gibi bu oyunun ana unsurları futbolcular ve takımlar, biz hakemler bu oyunda yan unsurlarız. Bizim görevimiz müsabakalarda oyun kurallarını uygulamak. Hakemlerimiz gittikleri bir çok müsabaka da güvenlik güçleri olmaması sebebi ile ısrarla onları görev yerlerine davet ettiler ve müsabakaları oynatmak için çalıştılar. Buna rağmen futbol oyun talimatlarına uygunluk sağlamayan müsabakaları başlatmadık. Bakın bu saldırılar her gün gittikçe artarak yükseliyor. Bu saldırılardan sadece hakemlerimiz değil misafir takımlar, saha komiserleri de aynı şekilde hakarete ve saldırıya maruz kaldıklarını söylüyorlar." dedi.
Bu kararlarının devam edip etmeyeceği yönünde sorumuza, TFF İstanbul Temsilciliği ile görüşmelerinin sürdüğünü belirterek bu konuda daha sonra açıklama yapacaklarını belirtti.

Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Uyarı:

Bu site Adg Amatörün Dünyası'na ait olup, yine onun tarafından işletilmektedir ve içerdiği görseller (metin pencereleri, grafikler, fotoğraflar, logolar, markalar vb.) uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Kod ve yazılım da dahil olmak üzere, Adg Amatörün Dünyası'ında animasyon, fotoğraf, grafik, makale, yazı ve dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz, değiştirilemez, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayımlanamaz, başka bir bilgisayara yüklenemez, postalanamaz, iletilemez ya da dağıtılamaz.
Telif ve mülkiyet hakları saklı kalmak koşuluyla, kişisel ve ticari olmayan kullanım amaçlarıyla bu sitenin olanaklarından yararlanılabilir.