HAZIRLIK MAÇLARI

16 Şubat 2017 Perşembe

Şeker Gibi Kaleci;

Şeker Gibi Kaleci;

Geçtiğimiz mart ayında diyabet teşhisi koyulan Antalyaspor U14 kalecisi Yiğit, günde 3 kez insülin iğnesi kullanıyor. Hastalığı Yiğit’in golleri kurtarmasına engel olmuyor

Antalyaspor'un genç file bekçisi Yiğit Kerem Sapmaz, sağlık, eğitim ve spor üçgeninde mücadele veriyor. Geçtiğimiz yıl mart ayında 'Tip 1 diyabet' teşhisi koyulmasının ardından, günde 3 kez insülin iğnesi kullanarak hastalığıyla mücadele etmek zorunda kalan 14 yaşındaki Yiğit, Antalyaspor U14 takımının kalesini koruyor. Meral-Levent Sapmaz çiftinin üç çocuğundan ortancası olan Yiğit Kerem'in ablası Şevval üniversite sınavlarına hazırlanırken, 5 yaşındaki Zeynep ise Sapmaz ailesinin en küçük bireyini oluşturuyor. Başöğretmen Atatürk Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi olan Yiğit Kerem, başarısıyla sınıfta da ilkler arasında.

BAŞARISIYLA KEŞFEDİLDİ

Futbola 2013 yılında Meydan Gençlikspor Kulübü'nde başlayan Yiğit Kerem Sapmaz, yaş grubunda çıktığı müsabakalarda yaptığı kurtarışlarıyla hem takım olarak elde edilen başarıda rol oynadı, hem de kendisini izleyen Antalyaspor alt yapı ekibinin dikkatini çekerek 2014 sezonunda Antalyaspor kapılarının açmasına vesile oldu. Yiğit Kerem, her antrenman ve maç öncesi kan şekerini ölçüp sonuca göre insülin iğnesi veya gıda takviyesi yapıyor. Bu da kendisinin vücut performansını ve dengesini sağlamış oluyor. İlk dönemlerde banko oynayan, ancak hastalığı nedeniyle daha az tercih edilir duruma gelen Yiğit Kerem'in mutsuzluğu ailesini de psikolojik olarak etkilediği gibi bu olumsuzluk Yiğit Kerem'in geleceğiyle ilgili kaygı duymalarına da zemin hazırladı.

ANTRENÖRLERE İŞ DÜŞÜYOR

Baba Levent Sapmaz, hastalıkla nasıl yaşanması konusunda doktor, diyetisyen ve hemşirelerden oluşan sağlık ekibinden hastanede 10 günlük eğitim aldıklarını belirtti. Hastalık sonrası antrenörlerinin ve takım arkadaşlarının Yiğit'e karşı bakış açılarının da değiştiğini anlatan Baba Levent Sapmaz, "Yiğit'in hastalığı spor yapmasına engel değil. Doktorlar bunu açıklıyor. Oysa takımda ona bakış açısı farklı. Eski performansını gösteremeyeceğini düşünüyorlar. İlk başlardaki ümitsizliğimiz artık yok. Onların da olmamalı" dedi.


FORMASINI GERİ ALACAK

Antalyaspor U11 kategorisinde forma giydiği günden bu yana gerek özel turnuvalarda, gerekse Akademi Ligi'nde banko oynadığını ve derbi maçlarda sergilediği performansla elde edilen başarılarda kendisinin de imzası olduğunu belirten Yiğit Kerem ise "Tip 1 diyabet teşhisinin konulmasının ardından, daha az tercih edilir duruma gelmem beni yalnızlığa itti. Bundan sonraki süreçte önce eski formumu yakalamak, ardından sağlık nedeniyle emaneten verdiğim eldivenlerimi geri alarak gidebildiğim kadar ilerlemek istiyorum" diyerek özgüvenini gösterdi.

İNSANLIK BORCU

Bu rahatsızlığa yakalanan gençlerin sportif alanda önlerini açmanın diğer çocuklara da rol model olacağının altını çizen baba Levent Sapmaz, "Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerine ve diğer sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düştüğü kanaatindeyim. Diyabetle mücadele eden genç sporcularımıza pozitif yönde yanaşmanın ve mücadelelerine ortak olmanın insanlık borcu olduğunu unutmamalıyız" dedi.
Haber / Foto : Ejder Benteşen / Sabah Antalya

Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Uyarı:

Bu site Adg Amatörün Dünyası'na ait olup, yine onun tarafından işletilmektedir ve içerdiği görseller (metin pencereleri, grafikler, fotoğraflar, logolar, markalar vb.) uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Kod ve yazılım da dahil olmak üzere, Adg Amatörün Dünyası'ında animasyon, fotoğraf, grafik, makale, yazı ve dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz, değiştirilemez, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayımlanamaz, başka bir bilgisayara yüklenemez, postalanamaz, iletilemez ya da dağıtılamaz.
Telif ve mülkiyet hakları saklı kalmak koşuluyla, kişisel ve ticari olmayan kullanım amaçlarıyla bu sitenin olanaklarından yararlanılabilir.