HAZIRLIK MAÇLARI

29 Ağustos 2016 Pazartesi

İASKF ve TÜFAD, antrenörlere değişen futbol kuralları ile ilgili seminer veriyor.

IASKF,TÜFAD ve İl Hakem Kurulu, antrenörlere değişen futbol kuralları ile ilgili seminer veriyor.
2016-2017 sezonundan itibaren uygulamaya başlanacak futbol kurallarındaki 56 değişikliği anlatmak için Iaskf, Tüfad ve İl Hakem Kuruluişbirliği ile antrenörlere hakem hocaları tarafından bir dizi eğitim semineri gerçekleşecek.

İstanbul'da 4 bölgede merkezi olarak gerçekleştirilecek olan seminerin ilki İlki 1 Eylül perşembe günü saat 15.00'de Beykoz Belediyesi Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.
Uluslararası Futbol Kuralları Birliği (IFAB) “Adil bir futbol zemini oluşturmak için bu kural değişikliklerine gidildi” açıklamasını yapmıştı.

Öne çıkan futbol kurallarından bazıları şunlar;
- Ceza alanı içinde bariz gol şansını engelleyen faullerde (oyuncu topa müdahale etme niyetindeyse) penaltı ve sarı kart uygulanacak. Önceden bu ihlalin cezası penaltı ve kırmızı karttı.
- Bu kuralın istisnası da var. Ceza alanı içinde futbolcu topa müdahale etmek istemeyip rakibini çeker ya da iterse eski kural devreye girerek penaltı kararının yanı sıra kırmızı kart gösterilecek.
- Bariz gol şansını engelleyen bütün elle oynamalar ceza alanı içi veya dışı farketmeksizin kırmızı kart. 
- Ceza alanı dışındaki bariz gol şansını önlemeye yönelik faulün disiplin cezası kırmızı olacak.

ATIŞ SIRASINDA DURURSAN PENALTI İPTAL

- Sıcaklık 32 derece ve üzeriyse maçın 25. ve 75. dakikalarında birer dakikalık su molaları verilecek.
- Penaltıyı atacak oyuncu koşusunu yapıp topa vurmadan duraklarsa penaltı kararı iptal edilecek. Rakip takım endirekt vuruş kazanacak.
- Seri penaltı atışlarında iki takım da aynı sayıda oyuncuya sahip olacak.
- Seri penaltı atışını atacak futbolcuların isimleri artık hakemlere verilmeyecek.
- Bir oyuncu kırmızı veya ikinci sarı kartlık bir ihlal yaptığında, hakem bir avantaj oynatırsa bu oyuncu artık rakip futbolcuya müdahale edemez. Oyun ilk durduğunda kırmızı kart gösterilir.
- Futbolcuların kolu ve eli, ofsayt için değerlendirmeye alınmaz.
- Ofsayttan doğan endirekt vuruş, futbolcunun topa müdahale ettiği yerden (artık kendi yarı sahası da olabilir) kullanılacak.
- Başlama vuruşu herhangi bir yöne yapılabilir.

TEMASSIZ ŞİDDETLİ HAREKETE BİLE KIRMIZI

- Esame listesinde bulunan herhangi bir kişi (doktor, yedek futbolcu) saha kenarından gelerek oyun alanına girerse ve oyuna müdahale ederse “Direkt serbest vuruş”, müdahale ceza alanında olursa “Penaltı” verilir.
- Eğer başka biri veya başka bir şey (Oyuncuların haricinde), kaleden içeri girerken topa dokunursa ve top kaleden içeri girerse gol geçerlidir.
- Kırmızı veya sarı kart gerektiren bir ihlalle sakatlanan oyuncu hızlı bir şekilde sahada tedavi edilebilir. (En fazla 20-25 saniye) Eğer tedavi uzun sürecekse bu oyuncu saha dışına alınmalıdır.
- Kaza ile krampon veya tekmeliği çıkan oyuncu, top oyun dışı oluncaya kadar oynamaya devam edebilir.
- Oyun alanı dışına çıkan bir hücum oyuncusu, kale çizgisi üzerinde sayılacak.
- Temas olmasa bile, şiddetli hareket “ihraç” gerektiriyor. 

Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Uyarı:

Bu site Adg Amatörün Dünyası'na ait olup, yine onun tarafından işletilmektedir ve içerdiği görseller (metin pencereleri, grafikler, fotoğraflar, logolar, markalar vb.) uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Kod ve yazılım da dahil olmak üzere, Adg Amatörün Dünyası'ında animasyon, fotoğraf, grafik, makale, yazı ve dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz, değiştirilemez, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayımlanamaz, başka bir bilgisayara yüklenemez, postalanamaz, iletilemez ya da dağıtılamaz.
Telif ve mülkiyet hakları saklı kalmak koşuluyla, kişisel ve ticari olmayan kullanım amaçlarıyla bu sitenin olanaklarından yararlanılabilir.