HAZIRLIK MAÇLARI

19 Haziran 2016 Pazar

Kağıthane Kulüpler Birliği'nde Genel Kurul Var.Kağıthane Kulüpler Birliği'nde Genel Kurul Var.
Kağıthane Kulüpler Birliği Başkanı Hasan Cevahir ile genel kurul öncesi sezonu değerlendirdik. Bugün yapılacak olan Kağıthane Kulüpler Birliği Genel Kurulu öncesinde bir araya geldiğimiz Başak Sayın Hasan Cevahir ile sezon değerlendirmesi yaptık ve kulüplerin so
runlarını konuştuk.

Kağıthane olarak başarısız bir sezon geçirdik.
Açık sözlülüğü ile tanınan ve hiç bir sorun karşısında da tavrını açıkça sergilemekten çekinmeyen Kağıthane Kulüpler Birliği Başkanı Sayın Hasan Cevahir önemli açıklamalarla Genel Kurul öncesi gündeme damgasını vurdu.
Süper Amatör Lig'de bu sezon çok kötü bir yıl geçirdiklerini söyleyen Cevahir, "Sezona 7 takımla başladık. Kağıthane ilçemiz sezon sonunda ligi sadece tek takımla tamamlayabildi. Geri kalan 6 takım ligden düştü. Bu en basitinden bir başarısızlık. Bizi sevindiren tek şey ise 2. Amatörden 1. Amatöre çıkan takımlarımızın olması. Birde tabii Yahya Kemal 1. amatörde şampiyon olarak önümüzdeki sezon Süper Amatör Ligde ilçemizi temsil edecek. Bu bizi sevindiren bir başka unsur oldu. Kağıthane olarak liglerde çıtanın altında kaldık. Genel olarak başarısız bir sezon geçirdiğimizi söyleyebilirim.

Başarısızlık, bu seneye ilişkin değil, 2-3 senedir kulüplerimiz sıkıntı yaşıyorlar.
Dikkatli bakılırsa ilçemizde genel olarak başarısızlık, bu sene ile anlatılabişlecek bir şey değil. Bir kaç senedir özellikle son iki yıldır, takımlarımızda büyük sıkıntılar var. Sağda solda sohbetlerde herkes konuşuyor, bizde konuşuyoruz. Tesis anlamında tamam tesislerimiz var, ama bu tesisler sportif başarıyı bir türlü getiremiyor. Bu neden oldu tabii bunun nedenleri var. İşin doğrusu ekonomik su-ıkıntı bütün kulüplerimizi vurdu. İlçenin adını taşıyan Kağıthane spor bile Süper Amatör Ligde tutunamayarak 1. Amatör lige düştü. Bu sene yeni bir yönetim yaptılar, tekrar önümüzdeki sezon çıkabileceklerini düşünüyorum. Yine de bu başarılar suni başarı olarak kalacak. İşte Çeliktepe Spor Kulübü son ana kadar on ana kadar şampiyonluk yarışınn içinde oldu. Hatta play out oynadı ancak son maçında BAL vizesini kaçırdı. Çeliktepe'ninde bu maça çıkmadan önce öok ince hesaplar yapmıtığını düşünüyorum. Bugün BAL takımlarının yıllık bütçesi bakın 1.500.000 civarında bir başkan bunu nasıl karşılayabilir.Geçmişte Hürriyet Gücü deneyimini yaşadık.
2010 yılında Hürriyet Gücü direk BAL'a çıkma başarısını gösterdi. o zaman belediyemiz, Belediye Başkanı'mız bize destek vermedi. Yöneticilerde bu maddi yükümlülüğü göze alamayınca Hürriyert Gücü lige katılmadı. Alt yapınız ne kadar güçlü olursa olsun üst liglerde mücadele etmek bu şekilde başarı kazanmanıza yetmiyor. İşte bakın Hasan Cevahiroğlu, Çeliktepe Spor kulübü ile her zaman alt yapılardaki başarıları ile övünüyoruz. Ama üst ligler işin içine girince maliyetler tamamen artıyor. Oda benim tek başıma altından kalkabileceğim bir şey değil diyor. İşin doğrusu bu kulüpler gelir elde edemezlerse ben ilçemizde hiçbir kulübün çıkmayı başarsa dahi BAL'da tutunabileceğini sanmıyorum. 

Kulüplerimizin gelir kapılarına ihtiyaç var.
Kulüplerimizin sorunlarını bilmemize ve doğru tespitle yapmamıza rağmen kulüpler birliği olarak çokda fzla bir şey yapamıyoruz. Belediyemiz her şeyi spor müdürlüğüne attı. Spor müdürlüğüde tabii prosedürün dışına çıkıp bir şey yapamıyor. Zamanında Belediye Başkanımıza bu konu hakkında düşüncelerimi mütemadiyen görüşmelerimizde söylemiştim. Her mahallenin kendine has yerlerinde o kulüplere gelir getirecek bir şeyler yapalım dedim. Ama Başkanımız buna o zamandan beri, bu zaman kadar sıcak bakmadı. Şimdi biz kulüpler birliği olarak ne yapabiliriz. Kulüpler Birliği'nin bir geliri yok ki. Biz bunları önerdik, çalışma yaptık önlerine koyduk. Ancak itibar görmedi. Belediyemiz bu çalışmalara hiç sıcak bakmadı. Nedenini bir türlü bilemiyoruz.

Belediye Başkanımız Fazlı Kılıç kulüplerin bu durumundan memnun.
Açık ve net söylüyorum. Bunları söylediğim zaman muhalefetmiş gibi oluyorum, sivri dilli olarak gösteriliyorum. Fazlı Bey benim çocukluk arkadaşım. Mahallemin adamı. Ama FAzlı Bey sistemli bir şekilde kulüplerin böyle olmasını istiyor. Bunun başka bir izahı yok. Öyle olmasını istiyor ve oldu. Onun tek istediği ilçemde spor yapılsın, tesis yaptım alın bunlarla oyalanın benden başka da bir şey istemeyin bunun başka bir izah tarzı yok. Kulüp ekonomik olarak darda olunca ne yapabilir. Şimdi bir yönetici diyelim maddi geliride var sezon başında kulübü için 200.000 lira ayırdı. Peki seneye bir yönetici ancak bir sene yükü taşıyabilir. Futbol her sene maliyeti olan ve başarı isteniyorsa yüksek maliyeti olan bir spor dalı. Bu sebeple mahallelerde kulüplere gelir getirebilecek işletmelere ihtiyaç var. Belediyemiz bu kınuda öncü olursa bu kulüplerde gelirlerine göre bir şeyler yapabilirler, yoksa Belediyeden gelen para ile hiç bir şey yapamazsınız. 10.000 lira maddi yardım veriliyor. bir kulüp 250 sporcu çalıştırsa bir yıllığına sporcu başına 40 lira düşüyor. Bu sporcunun su parasını bile karşılamaz. Kulüplerin sorunlarını ödül yönetmelikleri ile çözemiyoruz. Kesinlikle kulüplerin gelir getiren yerlere ihtiyacı var.

Kulüp sayımız fazla bu sayıyı düşürebilmeliyiz. 
Kulüp başına sezon içinde belediye bütçesinden gelen destek, bir malzeme yardımı alıyoruz, birde onar bin lira nakit. Belediye bütçesinden kulüplerimize gelen bu. Şimdi kulüplerimizin sayısın düşürebilirdek. Burada kulüplerimizi kapatmaktan bahsetmiyoruz. Mahallede yer alan kulüplerimizi birleştirmeyi önerdik. Ancak Fazlı Bey bu konuda kesinlikle olumlu bakmadı. Bırakın kulüpler spor yapsınlar dedi. Böyle olunca kulüplerdeki sporcu sayımız mı artıyor? Hayır. Bakın mahallede yer alan her iki kulüpte sporcu bulmakta zorlanıyor. Bu sebeple doğru bir planlama ile kulüplerimizin birleşmesini sağlayıp. Buna uygun bütçeler vermeli belediye ve tekrar söylüyorum. Kulüplerimizin gelir getirecek işletmelere acilen kavuşturulması lazım. Kulüpler Birliği olarak bizimde hatalarımız oldu. Kulüpleri Federe yaparken biraz sıkı tutmalıydık, ancak şimdi bu sorunu çözmeliyiz. 

Kağıthane Belediyesi'nin Sporu hakkı ile yönetebildiğini söyleyemem.
Belediyeler siyaset ile yönetiliyor. Tabii spor kulüplerinin dışında kalan zümreleri de, köy dernekleri olsun sivil toplum kuruluşları olsun, bunlara tabii kide destek olacaksınız. Ancak bu köy turnuvalarında işi tüm yıl boyunca spor yaptırmak olan kulüplere ve bunların birlikte yer aldığı kulüpler birliğine sormadan ve danışmadan 5 sahayı kapatarak ben bunu uygun gördüm diyemezsiniz. Çünkü bu kulüplerin sezon öncesi ve sezon sonrası planlamaları var. Bu insanların işi spor yaptırmak. En azından bir fikir almanız gerekmez mi?
Bize hiçbir şey sormuyorsunuz, sonra doğru yönetmiş mi oluyorsunuz?

Kulüpler ile Kulüpler Birliği'nin bağını koparmak için sistemli bir şekilde çalıştılar.
Kulüpler birliği olarak bizi itibarsızlaştırmaya ve kulüpler ile aramızdaki ilişkilerimizi koparmaya sistemli olarak bir çalışma içindeler. Spor İşleri Müdürlüğü kulüpler ile kulüpler birliğinin arasını bozacak sistemli bir çalışma içine girdi. Burası bizim ilçemiz, bizim mahallemiz, bizim köyümüz birilerine bayrak açacak durumumuz yok. İstişare olumlu da olsa, olumsuzda olsa Sünnet'tir. Bize en azından danışılması gerekir.


Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Uyarı:

Bu site Adg Amatörün Dünyası'na ait olup, yine onun tarafından işletilmektedir ve içerdiği görseller (metin pencereleri, grafikler, fotoğraflar, logolar, markalar vb.) uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Kod ve yazılım da dahil olmak üzere, Adg Amatörün Dünyası'ında animasyon, fotoğraf, grafik, makale, yazı ve dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz, değiştirilemez, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayımlanamaz, başka bir bilgisayara yüklenemez, postalanamaz, iletilemez ya da dağıtılamaz.
Telif ve mülkiyet hakları saklı kalmak koşuluyla, kişisel ve ticari olmayan kullanım amaçlarıyla bu sitenin olanaklarından yararlanılabilir.