HAZIRLIK MAÇLARI

6 Haziran 2016 Pazartesi

ALTYAPI BAŞLANGIÇTIR. BAŞLANGIÇ HER ŞEYDİR..

ALTYAPI BAŞLANGIÇTIR. BAŞLANGIÇ HER ŞEYDİR..
DOĞRU ALTYAPI DOĞRU BAŞLANGIÇ DEMEKTİR.. DOĞRU BAŞLAYAN HER ŞEY DOĞRU DEVAM EDERSE GELİŞİM DENEN ŞEY GERÇEKLEŞİR…
Almanya, Löw’ün dediği gibi bir günde dünya şampiyonu olmadı.
2000’li yıllara doğru futbolda sarsıntı geçiren Almanya ciddi bir altyapı hamlesi başlattı. 
2014 dünya kupası meyvesi 10-15 yıllık bir atılımın sonucunda gerçekleşti.

Ama unutulmaması gereken şey; bu proje Löw’e ya da bir başkasına “Almanya Futbol Direktörü” gibi megalomanik paye ve ünvanlar vererek değil, zaten var olan iş ahlakı, sorumluluğu, çalışkanlığı ve bilimsel temelden hareket eden geniş bir kadronun işe koşulmasıyla gerçekleşmiştir.

Almanya Futbol Federasyonu, 2002 yılında bundesliga ve 2. ligteki tüm takımlara altyapı akademisi kurma zorunluluğu getirdi. Kulüplerin kasalarına, geleceğin yıldızlarını yetiştirmeleri için 900 milyon euro finansman ayrıldı. Yetenekli oyuncuların keşfedilmesi için kapsamlı bir tarama sistemi oluşturuldu.

Çocuk yaşta keşfedilerek amaca uygun olarak yetiştirilen çocukların bazıları alt seviyede keşfedilememe durumunda dahi bir üst seviyelerde keşfedilme imkanları buldular.

Mesut Öziller, İlkay Gündoğananlar, Nuri Şahinler çok katmanlı bu altyapı sisteminin ürünleri olarak dünya futboluna kazandırıldı. Almanya, bu büyük altyapı hamlesini sözde de bırakmadı. Yetiştirdiği genç oyunculara büyük bir cesaretle görev verdi. Tarihinin en genç kadrosuyla gittiği 2010 Dünya Kupası’nda yarı final oynadı. 2 yıl sonra Avrupa Futbol Şampiyonası’nda bir kez daha son dörde kaldı. Ve birbirinden yetenekli oyuncuların bulunduğu bu takım Brezilya’da dünya şampiyonu oldu.

2010-2011 sezonu itibariyle Bundesliga’da forma giyen 525 futbolcunun 275’i kulüplerin altyapısından yetişen oyunculardan oluşmaktadır. Bu rakam giderek artmaktadır. Bu altyapıya verilen önem ve değerin pratiğe yansımasının sağlanması ile gerçekleşmektedir.

Bayern Münih’in bugün ortaya koyduğu etkileyici futbolun temelinde Thomas Müller, Toni Kroos, Bastian Schweinsteiger ve Philipp Lahm gibi altyapı ürünleri vardır.

Mesut Özil, Sami Khedira, Per Mertesacker, Lukas Podolski gibi yurtdışında forma giyen yıldız oyuncular da bu projenin sonuçlarındandırlar.

Almanya’nın 2009’da Avrupa 21 Yaş Altı Şampiyonu olduğu takımda yer alan Neuer, Höwedes, Mesut, Boateng ve Hummels Khedira 2014 dünya kupasında yer alan oyunculardı…

Türkiye’deki futbol camiasının başta Fatih Terim ve onun anlayışındaki tüm futbol aleminin böylesi bir projeyi hayata geçirecek tesisleri ve paraları ve yaptırım güçleri olduğu halde bilgisi, birikimi, kadrosu, vizyonu ve kurumsal kimlik algıları yoktur.

Hepsi de popüler kültüre teslim olmuş ve var olan sistemi devam ettirerek konumlarını korumak ve sürdürmek peşinde oldukları için ortada umutlu olmak için hiç bir neden ne yazık ki yoktur…


Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Uyarı:

Bu site Adg Amatörün Dünyası'na ait olup, yine onun tarafından işletilmektedir ve içerdiği görseller (metin pencereleri, grafikler, fotoğraflar, logolar, markalar vb.) uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Kod ve yazılım da dahil olmak üzere, Adg Amatörün Dünyası'ında animasyon, fotoğraf, grafik, makale, yazı ve dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz, değiştirilemez, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayımlanamaz, başka bir bilgisayara yüklenemez, postalanamaz, iletilemez ya da dağıtılamaz.
Telif ve mülkiyet hakları saklı kalmak koşuluyla, kişisel ve ticari olmayan kullanım amaçlarıyla bu sitenin olanaklarından yararlanılabilir.