HAZIRLIK MAÇLARI

25 Mayıs 2016 Çarşamba

İsmail Meriçli "Biz altyapı takımıyız"

Biz alt yapı takımıyız. Hedefimiz Türk futbolunun geleceğinin futbolcuları yetiştirmek,
Halkalı Taştepespor Kulüp Başkanı İsmail Meriçli, Biz her denemeye gelen oyuncuya lisans çıkarıp aramıza katmıyoruz. Kendimizce belirlediğimiz kriterlere uymayan hiç bir oyuncuyla çalışmıyoruz. Gelişim gösterip, bize katkı sağlayacağına inandığımız oyuncular ile çalışıyoruz.
Yeterli mesafeyi katedemeyen ve gelişim gösteremeyen oyuncular ile de bir sonraki sezonda devam etmiyoruz. Nasıl ki oyuncular hangi kulüpte oynayacaklarını seçme hakkına sahip ise, bizde hangi oyuncular ile yola devam edeceğimizi seçme hakkını kendimizde görüyoruz.

İzlediğimiz rotanın da %100 doğruluğunu da 2 sezondur elde ettiğimiz sonuçlar ile gözlemliyoruz Halkalı Taştepespor Kulüp Başkanı İsmail Meriçli Yılmaz Aktepe’ye verdiği röportajında soruları yanıtladı. 

AKTEPE) Sezon öncesi kulüp olarak hedefleriniz neydi? Bunun ne kadarını gerçekleştirebildiniz?
MERİLÇLİ)Halkalı Taştepe Spor Kulübü olarak bizim futbol dünyasındaki yerimiz belli. Sezon başında misyon ve vizyon güncellemesi yaparak geçmişte olduğundan daha kurumsal bir yapıya gittik.

Sezon başı sadece sezon planlaması yapmakla kalmayıp geleceği de planladık. Biz alt yapı takımıyız. Maksadımız Türk futbolunun geleceğinin temel yapı taşları olacak futbolcuları yetiştirmek, gelişimlerine katkıda bulunup, onları profesyonel takımlara hazırlamaktır.Geçtiğimiz sezon bu hedefimize 5 tane oyuncumuzu profesyonel takımlara kazandırdık. Bu sezonda henüz sezon ortasında olmamıza rağmen 2 tane oyuncumuzu profesyonel takımlara kazandırdık. Birçok yaş kategorimizde de toplamda 10'un üzerinde oyuncumuzun profesyonel takımlarca taliplisinin olduğunu biliyoruz. Buda bizim kulüp politikamızın doğru yolda olduğunun
bir göstergesidir.AKTEPE) Sezon boyunca ne gibi sıkıntılarla karşılaştınız? Bunların ne kadarını aşabildiniz?

MERİÇLİ)Biz planlı hareket eden bir proje takımı olduğumuz için karşılaştığımız tüm durumlara zaten hazırlıklıyız. Bundan dolayı karşımıza çıkan tüm engellerde en az hasar ile bu sorunların üstesinden gelmeyi başarıyoruz.

Yaşayabileceğimiz mevcut sıkıntılar karşısında zaten ilçemizde Türk futboluna hizmet eden, Amatör Spor Kulüpleri Destekleme Derneği ve Küçükçekmece Belediyemiz zaten bizlerin her  daim yanında olduğu için çok fazla problem ile karşılaşmıyoruz.AKTEPE ) Camia ve taraftardan yeterli desteği görebildiniz mi?

MERİÇLİ)Biz bir camiadan çok aile gibiyiz. A takımımız olmadığı için taraftar grubumuz yok. Alt yaş gruplarında ise oyuncu, veli, yönetim, antrenör ve tüm Taştepe sakinleri bir bütün olarak hareket ediyoruz. Örnek olarak U12 takımımızdan bir oyuncumuzun bir problemi olduğu zaman U17 yaş grubu oyuncularımızdan bir tanesinin velisi kendi çocuğu gibi sorunla ilgilenebiliyor. Veli, yönetim, antrenör, taraftar hep birlikte koordineli olarak tüm oyuncularımız ile tek tek ilgileniyoruz.

Veliler bir kulübün olmazsa olmazıdır. Özellikle alt yapı takımlarında velilerden gelecek her türlü destek kulüpleri bir basamak daha yukarıya taşır. Bizde velilerimizden aldığımız desteğin biraz daha yukarılara çıkması konusunda sizlerin aracılığı ile buradan duyurmak isterim.AKTEPE) Bu sezon en çok sevindiğiniz maç hangisi? Neden?

MERİÇLİ)Bildiğiniz gibi U19 liginde çok zor bir gruba düştük. Lig 1997 doğumlu oyuncuların oynadığı bir ligdi. Biz ise bu ligi 19992000 doğumlu oyuncularımız ile oynadık. Grubumuzda birçok takım büyük paralar harcayarak takımlarını oluşturdular. Benim bu sezon en çok sevindiğim maç deplasman da oynadığımız ve 30 kazandığımız Vefa maçı idi. Çok zor şartlar altında bir maç oynadık ve rakibimizi güzel oyunumuzla kendi sahalarında üstün oynadık ve galip geldik.

Bu ligde küme düşen takım Yıldız Tabya takımı başka bir grupta olsa şampiyonluğa oynardı. Gruplar belli olduğunda herkesin düşecek dediği "biz" küme düşmeyerek performansımız ile grubun şampiyonunu belirledik.AKTEPE ) Bu sezon en çok üzüldüğünüz maç hangisiydi?

MERİÇLİ)Küçükçekmece Belediyesi U13 turnuvasında yarı final maçında Söğütlüçeşme ile oynadığımız ve penaltı atışları sonucunda kaybettiğimiz maça çok üzülmüştüm. Çocuklarımız o akşam bize TFF U13 liginde şampiyon olacaklarına dair söz verdiler ve grup şampiyonluğuna uzanarak üzüntümüzü unutturup yerini sevince bıraktılar.AKTEPE) Takımınızda performansından en memnun kaldığınız oyuncular hangileri? Neden?

MERİÇLİ)Biz Halkalı Taştepe Spor Kulübü olarak bir sistem oluşturduk. Sistem takımıyız. 1 ya da 2 oyuncu üzerine kurulmuş bir takım değiliz. Bütün yaş gruplarımızda oynayan oyuncularımızın hepsi bireysel olarak gerçekten çok yetenekli oyuncular.

Biz her denemeye gelen oyuncuya lisans çıkarıp aramıza katmıyoruz. Kendimizce belirlediğimiz kriterlere uymayan hiç bir oyuncuyla çalışmıyoruz. Gelişim gösterip, bize katkı sağlayacağına inandığımız oyuncular ile çalışıyoruz. Yeterli mesafeyi katedemeyen ve gelişim gösteremeyen oyuncular ile de bir sonraki sezonda devam etmiyoruz.Nasıl ki oyuncular hangi kulüpte oynayacaklarını seçme hakkına sahip ise, bizde hangi oyuncular ile yola devam edeceğimizi seçme hakkını kendimizde görüyoruz. İzlediğimiz rotanın da %100 doğruluğunu da 2 sezondur elde ettiğimiz sonuçlar ile gözlemliyoruz.

Geride bırakmak üzere olduğumuz, henüz bitmeyen sezon ile birlikte son 2 sezonda toplamda 169 lig karşılaşmasında; 128 galibiyet, 15 beraberlik, 26 mağlubiyet alıp toplamda 698 gol atıp, 124 gol yemiş bulunmaktayız. Son 2 sezonda 8 tane şampiyonluk elde ederken 4 defa da Türkiye şampiyonasına katılmaya hak kazandık.Bu muhteşem bir istatistik. Elbette ki çok eksik kaldığımız, yetersiz gördüğümüz bölgelere de oyuncu transferine açığız. İhtiyaç halinde takip ettiğimiz oyuncu havuzumuzda bulunan oyuncuların transferi için gereken hamleleri yapıyoruz.

AKTEPE ) Kulübünüz bulunduğu noktadan daha ileri gitmesi için sizce yapması gereken nelerdir?

MERİÇLİ)Bizim hedefimiz güncellediğimiz misyon ve vizyon doğrultusunda yeni yeni oluşumlar içerisinde bulunmak. Türk futbolunu analiz ettiğimiz zaman en büyük problem alt yapılar, alt yapılarda ki temel eğitim olduğunu bildiğimiz için bulunduğumuz yerin bu amaca hizmet etmek için yeterli olduğuna inanıyoruz. Fakat daha elit oyuncular yetiştirmek için imkan ve olanaklarımızı da genişletmemiz gerektiğini biliyoruz. Oyuncunun gelişimi için İstanbul’daki, şehir dışındaki, hatta yurt dışı dahil mümkün olduğu kadar fazla turnuvaya katılmaya özen gösteriyoruz.Gelişim gösterip kolej takımı havasını yakalamak için oyuncu gruplarımıza antrenman ve müsabakalardan önce ve sonra yemek, meyve hazırlayarak beslenme konusunda eksik kalmamaları için yeni bir oluşum içerisine girmeye hazırlanıyoruz. Antrenörlerimiz ve biz yönetim kurulu olarak oyuncularımızın derslerini, okuldaki genel durumlarını sürekli olarak takip ediyoruz.

Kulübümüzün daha büyük kitlelere hitap edebilmesi için her türlü konuda sosyal sorumlulukprojeleri üretiyor ve uyguluyoruz.AKTEPE ) Eklemek istediğiniz bir konu varmı ?

MERİÇLİ)Almanya'da düzenlenen turnuvaya gidip, orayı 4 gün boyunca gözlemleyip geldikten sonra şahsi düşüncem Türkiye'de amatör futbol ile ilgilenen kişiler (bu benim şahsi fikrimdir; direk cennetlik.) resmen iğne ile kuyu kazıyoruz.

Ruttinghen'de 3 tane amatör takım var. Her birinin 2 adet çim, 1 adet suni çim sahası ve eksiksiz olarak dizayn edilmiş spor tesisleri mevcut. Bunlar devlet tarafından yapılmış kulüplere teslim edilmiş kendi öz malları. Belediyeleri ise sadece bakımlarını yapıyorlar. Almanya'nın son bir kaç senede dünya futbolunun
zirvesine çıkmasının altında yatan kilit nokta işte tam olarak budur. Şunu da belirtelim; Ruttinghen, Stutgart'ın 130,000 kişi nüfuslu sade bir kasabası.
Bizlere zaman ayırıp böyle bir röportaj yaptığınız için teşekkür eder yayın hayatınızda başarılar dilerim


Hiç yorum yok :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Uyarı:

Bu site Adg Amatörün Dünyası'na ait olup, yine onun tarafından işletilmektedir ve içerdiği görseller (metin pencereleri, grafikler, fotoğraflar, logolar, markalar vb.) uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. Kod ve yazılım da dahil olmak üzere, Adg Amatörün Dünyası'ında animasyon, fotoğraf, grafik, makale, yazı ve dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz, değiştirilemez, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, yeniden yayımlanamaz, başka bir bilgisayara yüklenemez, postalanamaz, iletilemez ya da dağıtılamaz.
Telif ve mülkiyet hakları saklı kalmak koşuluyla, kişisel ve ticari olmayan kullanım amaçlarıyla bu sitenin olanaklarından yararlanılabilir.